Tradiční čínská medicína – plíce

Na podzim v přírodě začíná převládat jin nad jangem. Stromy stahují mízu ke kořenům a shazují listí. Stejně tak i lidé by se měli zbavovat nepotřebného a udělat si pořádek v sobě i okolo sebe, zařizovat jen potřebné a více odpočívat. K elementu kov patří stáří a smutek, který je běžnou součástí života a je důležité ho prožít a neuzavírat jej v sobě, protože pouze takto neoslabuje čchi člověka.

Kov představuje v oblasti lidských vlastností bystrý rozum, cit pro spravedlnost a smysl pro podstatné. Plíce jsou stříškou orgánů cang, což je dáno jejich polohou, protože leží nejvýše z pěti orgánů. Mají na starosti výměnu energie v těle a řídí její pohyb. Při nádechu se přijímá do těla čistá energie ze vzduchu a při výdechu se vypuzuje kalná energie. Tento proces nazýváme nahrazování starého novým. Kromě plic se na dýchání podílejí také ledviny, které mají na starosti konkrétně nádech.

Kov představuje v oblasti lidských vlastností bystrý rozum, cit pro spravedlnost a smysl pro podstatné.

V plicích sídlí duše pcho – duše která po smrti opustí naše fyzické tělo. Plíce společně s kůží jsou ochranným štítem před fyzickým napadením vnějších vlivů, duše pcho je naším ochráncem na mentální a duchovní úrovni. Plíce se podílejí na pohybu a vylučování tekutin. V tomto smyslu se někdy říká, že plíce jsou horním pramenem vody.

Všechna krev prochází plícemi, a proto jsou s plícemi spojeny i cévy. Protože jsou plíce z orgánů cang položeny nejvýše, jsou nazývány dvoranou, ke které směřuje celý krevní oběh. Hlavním orgánem, který řídí krev a žíly je srdce, ale plíce mu pomáhají, protože řídí energii v celém těle a mezi energií a krví je velmi těsný vztah. Energie neustále doplňuje krev a sama naopak potřebuje krev pro své působení v těle. Energie je hybnou silou, která udržuje proudění v cévách. Energie bez krve by nebyla harmonická a krev bez energie by se nemohla pohybovat.

Spojení mezi plícemi a povrchem těla souvisí s rozptylovací funkcí. Je to právě energie plic, která dopravuje směrem k povrchu výživu, tekutiny a krev. Díky tomu je pokožka správně vyživována, prokrvena, pružná a přiměřeně vlhká. Pokud je pokožka v optimálním stavu, dokáže tělo chránit před vnějšími vlivy.

Plíce prostřednictvím své energie jsou přímo spojeny nosem s vnějším prostředím. Kromě toho, že se nos podílí na dýchání, má ještě další úkol, rozlišovat čichové vjemy. Pokud jsou plíce v harmonii, čichové spektrum na vůně a pachy je velké.

Na podzim a v zimě mají podávat především jídla delší dobu vařená, jídla bohatší na energii, protože organismus si dělá zásoby na zimu.

Hlas vzniká s pomocí energie, která proudí skrze řečové orgány a rozechvívá hlasivky. Je to jednak energie plic, která prochází hrdlem a podílí se na vytváření zvuku, ale také energie ledvin, jejichž odbočka vede přes hrdlo, ke kořeni jazyka.

Nos je vnějším vývodem plic a hleny mají za úkol zvlhčovat nosní dutinu. To znamená, že jejich množství, vlastnosti, pohyb závisí na kvalitě plicní energie. Podle kvality hlenů se dá poznat, o jaké poruchy v činnosti plic došlo. Když jsou plíce napadeny např. chladným větrem, z nosu tečou vodnaté světlé hleny, když dojde k napadení horkým větrem, hleny jsou husté a zbarvené.

Element kovu je ve stravě vyjádřen ostrou chutí, která rozproudí energii v organizmu. K typickým potravinám patří například zázvor a nápoje z něj. Obecně se podle TCM na podzim a v zimě mají podávat především jídla delší dobu vařená, jídla bohatší na energii, protože organismus si dělá zásoby na zimu. Abychom se vyhnuli převaze sucha v organismu (jež může např. způsobit různé ekzémy a kožní potíže), jíme více houby, ořechy a semínka.

Z potravin patří k elementu kov rýže, ječmen, kroupy, pšenice, bílé fazole, slzovka, ředkvičky, ředkve, pórek, mrkev, kedlubny, cibule, křen, pažitka, česnek, pastinák, tofu, ořechy, semínka, houby (hlíva, žampiony…) a ze sladidel ječmenný slad.

Vládnoucí element – kov
Klimatický projev – sucho
Emoce – melancholie, smutek
Barva – bílá a šedá
Chuť – pikantní, pálivá
Zvuk – pláč
Tkáň – pokožka
Smyslový orgán – nos
Párovým jangovým orgánem je tlusté střevo
Energetické maximum – 3 – 5 hod.