Staré odrůdy: Ovocná školka, která začínala v garáži

Náš příběh – klasicky od garáže

Naši ovocnou školku najdete v Bílých Karpatech, v městečku Bojkovice. Jak to začalo? Zakladatel školky Radim Pešek se nadchl pro staré ovocné odrůdy, podílel se na jejich mapování v regionu, jezdil po seminářích. Na malém políčku poblíž Bojkovic začal s prvními výpěstky, které prodával u rodičů v garáži… Ale to bylo dávno, někdy v roce 1998.

Školka se postupně rozrůstala, v současné době hospodaříme na 4,5 hektarech školek. Vypěstujeme kolem 30 tisíc stromků a keřů ročně. Tým školky tvoří zhruba desítka kolegů a kolegyň.

 V roce 2023 jsme otevřeli novou prodejnu, kam vás srdečně zveme. Nakoupit můžete samozřejmě i v pohodlí domova přes e-shop.

Staré ovocné odrůdy

Naší doménou je široká nabídka starých ovocných odrůd. V nabídce míváme běžně kolem 30 starých odrůd jabloní a 15 odrůd hrušní, samozřejmě v množení a ve sbírkách jich máme několik stovek. U jabloní, hrušní, třešní, višní a slivoní používáme především tradiční semenné podnože, proto u nás najdete především čtvrtkmeny, polokmeny a vysokokmeny, které díky těmto bujně vzrůstným podnožím dobře kotví, lépe si hledají vodu i živiny a zvládají výkyvy počasí. Jejich životnost dosahuje několik desítek let a při dobré péči dávají užitek několika generacím pěstitelů. Tyto stromy jsou vhodné nejen do zahrad a sadů, ale i do alejí, stromořadí, na pastviny i jako solitéry do krajiny. Máme však i nižší pěstitelské tvary, jako jsou zákrsky nebo sloupové varianty, vhodné pro malé zahrádky.

Nové odrůdy

Vybíráme pro vás i nově vyšlechtěné odolné odrůdy vhodné pro pěstování bez chemie. Sledujeme odbornou literaturu a odrůdy si prověřujeme ve vlastních sadech. Zabýváme se tak například slivoněmi odolnými virové chorobě šarka, broskvoněmi tolerantními kadeřavosti, angrešty odolnými padlí, meruňkami do okrajových oblastí nebo révě stolních odrůd odolnější houbovým chorobám a mrazům. Samozřejmě testujeme a zajímáme se i o další nové odolnější odrůdy druhů jako jsou višně, jabloně, hrušně, ořešáky… 

Méně známé ovocné druhy

Kromě klasických druhů ovoce u nás najdete i speciality, kterými doplníte vaši jedlou zahradu. Jak ty tradiční, jako moruše, kdouloně, dříny, sladkoplodé jeřabiny, mišpule, oskeruše, nebo novodobější, ale stejně chutné – muchovníky, minikiwi, arónie, zimolezy kamčatské, asijské hrušně, rakytník. Nebo třeba úplnou exotiku, jako je asimina nebo tomel vikinský, který lze pěstovat i u nás venku. 

Vzácnější divoké dřeviny

Okrajově se zabýváme i množením a prodejem vzácnějších divokých domácích druhů, jako je klokoč zpeřený, kalina obecná, dřín obecný, jeřáb břek, jeřáb oskeruše a hrušeň polnička.  

Ovocná školka Bojkovice kontejnerovna

Vlastní výpěstky

Většina našeho sortimentu jsou vlastní výpěstkySejeme, sázíme, roubujeme, očkujeme, řízkujeme, hrnkujeme… Udržujeme znalosti a dovednosti, které dříve měla řada lidí, dnes jsou vzácné. Pouze menší část sortimentu dokupujeme od prověřených kvalitních dodavatelů. Jsou to některé nové licenční odrůdy, na které se nám nevyplatí mít licenční smlouvy, ale přesto vám je chceme nabídnout, nebo druhy, které neumíme namnožit či na jejich množení nejsme zařízeni. Někdy ale máme i neúrodu vlastních stromků kvůli suchu, a tak musíme některé z nich doplnit od jiných kolegů školkařů, abychom pro vás zajistili bohatý sortiment. 

V souladu s přírodou

Zaměřujeme se na osvědčené odrůdy a druhy, které je možné pěstovat ekologicky, bez chemického ošetřování, a to i v okrajových oblastech a vyšších polohách

Hospodaříme přírodě přátelskými tradičními postupy. Zásadně nepoužíváme k pěstování umělá hnojiva, hnojíme pouze kompostem, zeleným hnojením či hnojem. Stromky nám pak lépe vyzrávají ve dřevě.

Odmítáme použití herbicidů – školky jsou plečkovány a v řádcích plety ručně či okopávány. K ochraně před chorobami a škůdci se snažíme využívat preventivních opatření – volíme méně náročné odrůdy, podporujeme predátory, používáme agrotechnická opatření. V případě kalamitního výskytu škůdců či chorob používáme pouze přípravky, které jsou schváleny pro kontrolované ekologické zemědělství.

Naše pozemky jsou v nadmořské výšce okolo 300 m n. m., ale často v mrazových kotlinách a na exponovaných místech, takže otužilost stromků je prověřena už při růstu v našich školkách. Podnebí v našem kraji je typické podhorské, nejsme tedy vinařská či meruňkářská teplá oblast Moravy.

Naše školky jsou každoročně kontrolovány ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský), který prověřuje agrotechniku, evidenci i zdravotní stav stromků. Naše výpěstky produkujeme ve stupni množení CAC.

Při balení stromků pro zasílání se snažíme maximálně používat recyklovaný materiál, který by jinak skončil v odpadu – využíváme noviny, folie, krabice od květin atd.

Jsme držitelem regionální ochranné známky „Tradice Bílých Karpat“ podporující místní výrobky a řemesla.

Díky našim zákazníkům

Ovocné stromy a keře dodáváme jak pro vaše zahrady (i pro malé zahrádky se u nás najdou vhodné pěstitelské tvary), tak pro sady. Fandíme samozásobitelství a potravinové soběstačnosti.

Našimi klienty jsou také obce, zahradní architekti, projektanti a realizační firmy, kteří využívají širokého sortimentu a odrůd, které jinde nejsou k dostání. Nabízíme stromy vhodné pro aleje, obecní výsadby i výsadby do krajiny.

Z řady našich odběratelů se postupem času stali i naši přátelé.

Všem zákazníkům děkujeme za přízeň!