Filtry do kuchyně musí odstranit škodliviny a ponechat minerály

Filtry na vodu do kuchyně by měly odstraňovat z pitné vody škodlivé sloučeniny chloru a další možné škodliviny, jako třeba pesticidy, těžké kovy, léčiva, hormony, a další. Prospěšné minerály by měly ve vodě zachovat. Dokážou to? Ano, vhodně konstruované filtry s velkým objemem aktivního uhlí a pomalým průtokem to dokáží.

Filtr do kuchyně

Škodliviny ve vodě

V chlorované vodě se do různé míry vytvářejí sloučeniny chloru, nejznámější jsou škodlivé  trihalometany se špatnou rakovinotvornou pověstí. Další škodlivé látky, které by se mohly ve vodě nacházet a pravděpodobně se v ní v nějakém množství také nacházejí, jsou mikroplasty, pesticidy, těžké kovy, léčiva, hormony, a další zbytky chemikálií. 

Aktivní uhlí a pomalý průtok

Všechny tyto škodliviny dokáže z vody odstraňovat aktivní uhlí. Dělá to velmi efektivně, ale jen tehdy, když je voda dostatečně dlouho v kontaktu s uhlíkem.

Aby aktivní uhlí zachytilo škodliviny, musí voda téct filtrem pomalu. Pokud teče rychle, zachytí jen chlor, a ten tak škodlivý není.   

Filtry s aktivním uhlím a pomalým průtokem

Pomalý průtok mají Dionela FDN2 (1 litr/min),  Dionela FAM1 (1,5 litru/min) a různé filtrační konvice. U filtrů Dionela je navíc voda protlačována filtrem zespodu nahoru a kontaktní čas vody s aktivním uhlím je tak maximální, což je klíčové pro kvalitu filtrace. 

Novinky jako H2Onanotec a Filbec mají místo pomalého průtoku uhlíkovou nanotechnologii, takže je možné, že jsou v odstraňování škodlivin rovněž efektivní.

Střední průtok má eSpring (6 litrů/min), Atlas s vložkou CA-SE (6 litrů/min) a Rainfresh s vložkou CF2 s vlastním kohoutkem (tedy ne v trubce).

Největší objem aktivního uhlí má filtr Dionela FAM1

Filtryvody.cz

Zachovat prospěšné minerály

Filtry do kuchyně by kromě odstraňování škodlivin měly mít ještě další důležitou vlastnost, měly by zachovávat biologickou hodnotu vody a ponechávat ve vodě prospěšné minerály. Aktivní uhlí toto přesně umí a dělá.

Problém je, že v některých filtrech je přidán anex na tvrdost vody, který minerály odstraňuje a nahrazuje je sodíkem. Tyto filtry jsou vhodné na přípravu kávy a čaje, nehodí se na soustavné pití i za studena. Anex na tvrdost se dává do většiny filtračních konvic, například Brita, Aquaphor a dalších. Mají ho i filtr Dionela FTK3 a filtrační konvice Oasa s vložkou č.3 a Diona max FTK3.

Reverzní osmózy zase odstraňují vše ultrafiltrační membránou a minerály se pak musí do vody zpětně vracet.

Přirozenou mineralizaci zachovávají Dionela FAM1, Dionela FDN2, eSpring, (H2Onanotec), Rainfresh s vložkou CF2, Atlas s vložkou CA-SE nebo LA. Dále filtrační konvice Oasa s vložkou č. 1, č. 2 a č.4, Diona max FAM1, Diona max FDN2, Diona max FAS4.