Od svého počátku v roce 2007 se projekt sdružení MIE z.s. věnoval především „adopci“ stromů, kdy zájemci mohli finančně přispět na vysazení stromu v ekologicky zaměřeném areálu v Tunisku. První léta ukázala, že k úspěšné realizaci podobného projektu je třeba nejen finanční podpory, ale i infrastruktury a trpělivého budování důvěry místních obyvatel. Projekt proto začal nejen se samotnou výsadbou, ale také s výstavbou základního zázemí – od studny a závlahového systému až po chatu pro dobrovolníky.
Nová Etapa v Roce 2023: První sklizeň jedlého pralesa
Na ploše o rozloze 5 hektarů plánuje sdružení vytvořit jedlý prales, který by měl nejen poskytovat potravu místní komunitě a návštěvníkům, ale také sloužit jako domov pro rozmanité druhy rostlin a zvířat. Prales je koncipován jako biotop, který propojuje ekologii a udržitelnost. Přípravy jsou v plném proudu a k úspěšné realizaci hledá sdružení dobrovolníky, kteří by pomohli s výsadbou a péčí o rostliny. Pro zájemce je připraveno ubytování ve dvoupokojové chatě s veškerým zázemím, včetně wifi, solárního nabíjení a základních potravin.
Výzvy a Investice: Překonání počátečních nástrah
Projekt čelí náročným výzvám. Vedle nevyhovujících přírodních podmínek, jako je slaná spodní voda a písečná půda, se organizátoři potýkali také s kulturními rozdíly a občasnou nedůvěrou místních obyvatel. Z původních tří tisíc vysazených stromů jich přežilo pouze 156. To však nezlomilo odhodlání projektu. Zakládající členové pokračovali v investování svých prostředků a zajišťovali si podporu několika dárců. Hlavní prioritou je nyní zajistit stabilní financování pro místního pracovníka, který bude zodpovědný za každodenní péči o areál.
Rok 2024: Olivovníky a nová Tunisko-Česká zemědělská společnost
Leden 2024 přinesl velký krok vpřed. Na pozemku projektu byly zasazeny nové olivovníky, mezi nimi různé odrůdy jako Frigenento, Koroneiki a Arbosana. Zakládající členové navíc plánují vytvoření „Muzea Olivovníků“, což by mohlo do budoucna přilákat turisty a zvýšit povědomí o místní zemědělské kultuře. Na projektu pracují i dva místní zemědělci, kteří pěstují zeleninu a starají se o ovocnou zahradu. Dalším milníkem je založení tunisko-české zemědělské firmy, která má za cíl propojit obě země a zajistit dlouhodobou udržitelnost projektu.
Výzva pro dobrodruhy a dobrovolníky
Sdružení MIE z.s. nadále hledá vhodné spolupracovníky, kteří by se chtěli zapojit do tohoto ekologického projektu. Zájemci mají možnost podílet se na výsadbě nových stromů, péči o zahradu a přispět k rozvoji jedlého pralesa. Tento projekt nabízí nejen příležitost pracovat v přírodě, ale také jedinečný zážitek v exotickém Tunisku. Pro více informací o účasti na výpravě do Tuniska můžete kontaktovat organizátory na e-mailu organizator@mie.cz.
Projekt sdružení MIE z.s. představuje inspirativní model, jak lze ekologii spojit se společenskou odpovědností a udržitelným rozvojem. Jeho hlavním cílem je nejen ochrana přírody a podpora biodiverzity, ale také budování mostů mezi kulturami a podpora lokálních komunit.
Na ploše o rozloze 30 hektarů se v současné době realizuje ambiciózní ekologický projekt, který kombinuje pěstování olivovníků, výsadbu subtropického jedlého pralesa, chov zvířat a ukázky místní udržitelnosti. Tento projekt není pouze o obnově půdy a zvýšení produkce, ale především o podpoře místní komunity, tvorbě pracovních příležitostí a udržitelném zemědělství.
Projekt je rozdělen do několika sektorů:
- Pěstování olivovníků na ploše přibližně 8 ha
- Výsadba subtropického jedlého pralesa o rozloze 5 ha
- Výsadba dalších druhů stromů na ploše 6-8 ha
- Chov zvířat na 5 ha
- a ekologické ukázky tradičních metod udržitelnosti a soběstačnosti na zbylé ploše, která zároveň slouží jako zázemí projektu.
„Od počátku projektu jsme vybudovali dvě studny, dvě betonové nádrže na vodu a malý zděný dům – chatu se dvěma místnostmi. Okolí obytného domu jsme před několika lety obohatili výsadbou akácií, které nyní tvoří malý les. Akácie se přirozeně množí pomocí kořenového systému, a pokud jim v růstu nebrání lidská činnost nebo domácí zvířata, dokážou se samy rozšiřovat bez zásahu člověka. Tento „les“ se tak stal útočištěm pro místní faunu a poskytuje přirozené stínění pro další části projektu,“ informuje k projektu Jiří Tošil.
Podpora tohoto projektu je otevřena všem, kdo by rádi přispěli – například nákupem stromu nebo semínek, jejich výsadbou, či finančním příspěvkem na transparentní účet. „Tyto finanční prostředky jsou využívány na zavlažování a údržbu stromů, čímž se zvyšuje zaměstnanost místních obyvatel, kteří díky tomu nemusí odcházet za prací do Evropy. Smutným příkladem migrace je příběh přítele našeho partnera Ahmeda, který se pokusil dostat do Evropy na lodi, ale bohužel při cestě zahynul. Naším cílem je poskytnout místním obyvatelům smysluplnou práci přímo v jejich domově a vytvořit zde hodnoty, které budou mít přínos pro celý svět,“ informuje Tošil.
Kromě hlavního projektu se organizace podílí také na podobné iniciativě v obci Ředhošť, kde na ploše 5 hektarů sází ovocné stromy s cílem vytvořit biotop lesa. Tento prostor bude připomínat neudržovaný sad, který časem nabídne přírodní ovoce bez chemických zásahů, s hlavním zaměřením na tvorbu ekologického lesa.
Tyto projekty přinášejí přirozenou obnovu krajiny, podporu místní ekonomiky a udržitelný rozvoj. „Doufáme, že naše snahy inspirovat další k ochraně a obnově přírody budou mít trvalý dopad na komunitu i na životní prostředí,“ uzavírá za spolek Mie z.s. Jiří Tošil.